نگرشی ساختاری به روابط ایران و آمریکا

2 جلسه
همه سطوح
0 درس
0 آزمون
0 دانشجو

دپارتمان مطالعات منطقه ای و بین المللی موسسه مطالعات جهان معاصر برگزار می کند:

کارگاه آموزشی «نگرشی ساختاری به روابط ایران و آمریکا»

مدرس:

دکتر ابراهیم متقی
استاد و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

درباره کارگاه:
روابط ایران و آمریکا از زمان شکل گیری در اواسط قرن نوزدهم میلادی تا امروز با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. به رغم آنکه در آغاز، ایرانی ها به آمریکا به چشم یک ناجی بزرگ برای رهایی از سیطره تاریخی روس و انگلیس می نگریستند، اما در جریان انقلاب سال 1357، شعار «مرگ بر شاه» و «مرگ بر آمریکا» معنای یکسانی برای انقلابیون یافت. در سال های حیات جمهوری اسلامی نیز روابط دو کشور همواره با چالش های عدیده ای مواجه بوده است. به نحوی که علاوه بر تحریم، دو کشور بارها تا آستانه درگیری نظامی نیز پیش رفته اند. در این بین پرسش های مهمی در روابط دو کشور وجود دارد:
1. چرا روابط ایران و آمریکا دچار چالش های لاینحل شده است؟
2. چه دلایلی موجب تغییر نگاه ایرانی ها به آمریکا شد؟
3. چرا ایران و آمریکا نمی توانند یک رابطه مطلوب داشته باشند؟
4. چه عواملی در رابطه ایران و آمریکا تاثیر گذارند؟
5. چه چشم اندازی برای روابط ایران و آمریکا می توان متصور بود؟
6. آیا دو کشور می توانند اختلافات را کنار بگذارند و یک رابطه عادی داشته باشند یا همچنان به خصومت با یکدیگر ادامه خواهند داد؟

به منظور پاسخگویی به این پرسش ها، دکتر ابراهیم متقی، استاد و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در دو جلسه کارگاه تخصصی با نگرشی ساختاری به بررسی ابعاد و پیامدهای روابط ایران و آمریکا خواهد پرداخت.

حضور در این کارگاه برای تمام دانشجویان علوم سیاسی و روابط بین الملل و همچنین علاقه مندان به سیاست خارجی ایران و آمریکا مفید خواهد بود.

سرفصل‌های کارگاه:
ماهیت و ابعاد روابط ایران و آمریکا
تاثیر ساختار نظام بین الملل بر روابط ایران و آمریکا
چالش‌های روابط ایران و آمریکا
پیامدهای تقابل در روابط ایران و آمریکا
چشم انداز آینده روابط ایران و آمریکا

درباره استاد:

دکتر ابراهیم متقی، پژوهشگر علوم سیاسی،
استاد ممتاز و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. ایشان یکی از برجسته‌ترین اساتید حوزه روابط بین الملل در ایران محسوب می شوند.
از دکتر متقی، کتاب های متعددی منتشر شده که از جمله آنها می‌توان به تحولات سیاسی خارجی آمریکا، تحول طرح‌های خاورمیانه‌ای آمریکا، ایران در نگرش اتاق‌های فکر آمریکایی، ایران در نگرش نخبگان نهادهای اجتماعی و ساختار سیاسی آمریکا، خاورمیانه بزرگ و خاورمیانه اسلامی، رهیافت و فرایندهای دیپلماسی دفاعی در راهبرد امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، ضرورت‌ها و الزام‌های پیمان دفاعی جمهوری اسلامی، امنیت منطقه ای در شرایط آشوب، دولت قوی یا منطقه قوی و ترامپ، جمهوری اسلامی ایران و سیاست بین‌الملل اشاره کرد.