کارگاه آموزشی «مقاله نویسی برای رسانه ها»

2 جلسه
همه سطوح
9 درس
0 آزمون
0 دانشجو

موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر برگزار می کند:

کارگاه آموزشی «مقاله نویسی برای رسانه ها»

2 جلسه (4 ساعت) آموزش تخصصی

سرفصل ها:
تعریف مقاله و تفاوت آن با یادداشت، گزارش و…
انواع مقاله: گونه شناسی موضوعی و ساختاری مقالات
سوژه پردازی برای مقاله
ساختار مقاله
آسیب شناسی مقالات
روش و جایگاه انتشار مقالات
بازخورد گیری از مقالات
برترین مقاله نویس های ایرانی و غیر ایرانی
نمونه مقالات اثرگذار

مدرس دوره:
دکتر امیر دبیری مهر
استادیار علوم سیاسی
پژوهشگر ارشد رسانه
رئیس هیات موسس انجمن اندیشه و قلم
دبیر علمی کمیته اطلاع‌رسانی انجمن علوم سیاسی ایران دبیرکل اجلاس بین‌الملل مدیریت رسانه
دبیرکل اجلاس بین‌الملل مدیریت رسانه
مشاور رادیو و تلویزیون در حوزه امور بین‌الملل و برون‌مرزی
نویسنده کتاب​های اسلام و دموکراسی در ایران و عملیات روانی در جمهوری اسلامی ایران و …

دوره آموزشی مقاله​ نویسی برای رسانه​ ها که نخستین بار در موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر برگزار می‌شود، فرصتی برای یاددگیری روش​مند و حرفه​ ای مطلب در رسانه​ های مختلف است.
دانشجویان و افراد علاقمند به نگارش مقاله برای رسانه​ ها می​ توانند از این دوره آموزشی بهره​ مند شوند.

این دوره شامل مواردی است که کمتر در محیط‌های دانشگاهی و رسمی ‌آموزش به آن‌ها پرداخته شده و یادگیری آن توسط علاقه​ مندان به همکاری با رسانه های مختلف نوشتاری، دیداری و شنیداری ضروری است.
از اهداف این دوره می‌توان به آشنایی با تعریف مقاله و تفاوت آن با یادداشت، گزارش و…، انواع مقاله: گونه شناسی موضوعی و ساختاری مقالات، سوژه پردازی برای مقاله، ساختار مقاله، آسیب شناسی مقالات، روش و جایگاه انتشار مقالات، بازخورد گیری از مقالات، برترین مقاله نویس های ایرانی و غیر ایرانی و بررسی نمونه مقالات اثرگذار اشاره کرد.

رسالت ما، تسهیل فرایند یادگیری و ایجاد تجارب عینی و عملی برای علاقه مندان به پژوهش و فعالیت های علمی است.
دوره مقاله​ نویسی برای رسانه ​ها، گام های نگارش مقاله را به شکلی تدوین کرده است تا فراگیران طی مراحل پیش رونده، در فرایند نگارش درگیر شده و مقاله مختص به خود را تولید کنند.

User Avatar
دکتر امیر دبیری مهر، استادیار علوم سیاسی و پژهشگر ارشد مسائل رسانه است. او نگارنده صدها مقاله در حوزه سیاست، فرهنگ و جامعه است که اغلب آن‌ها در وب‌سایت او بانام اندیشکده خرد بازنشر می‌شود. وبلاگ اندیشکده خرد از سال ۱۳۸۳هـ.ش به‌روز می‌گردد. از دکتر دبیری‌مهر تحلیل‌های سیاسی و بین‌المللی فراوانی نیز به زبان انگلیسی به‌ویژه در مسائل خاورمیانه در سایت‌های انگلیسی‌زبان ازجمله وب‌سایت پرس تی‌وی منتشر شده است. این مقالات در وبلاگ انگلیسی او نیز خود بازنشر می‌شود. دکتر دبیری مهر در حال حاضر مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی در دانشگاه‌های ایران است و در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی به نهادهای و سازمان‌های ذی‌ربط مشاوره می‌دهد و مجری و ناظر تعدادی از پژوهش‌های ملی در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی و رسانه‌ای است. سردبیری و اجرای برنامه ای محتوایی رادیو وتلویزیون از سال ۱۳۸۵ به بعد بخشی از فعالیتهای رسانه ای دکتر دبیری مهر است . برنامه هایی مانند گفتگو های چالشی رادیو گفتگو و رادیو ایران و رادیو فرهنگ و برنامه های زاویه و اندیشه جاوید در شبکه چهار سیما . در حال حاضر هم در برنامه بوطیقای رادیو فرهنگ به نقد و بررسی مجلات ایرانی می پردازد و در برنامه گفتاورد رادیو تهران درباره مسایل مهم کشور با صاحب نظران گفتگو می کند. دبیر علمی کمیته اطلاع‌رسانی انجمن علوم سیاسی ایران، دبیرکلی اجلاس بین‌الملل مدیریت رسانه، مشاورت شهرداری تهران در حوزه‌های فرهنگی و ارتباطی، مشاورت رادیو و تلویزیون در حوزه امور بین‌الملل و برون‌مرزی ازجمله فعالیت‌های او در سال‌های اخیر است. کتاب مؤلفه‌های فرهنگی گفتمان مقاومت اسلامی در خاورمیانه و کتابهای – ملک سلطانی و نگین سلیمانی : جستارهایی درباره رسانه و سیاست و امنیت ( تهران : نقد فرهنگ ؛ ۱۳۹۶) – خردمندی و پارسایی : تاملاتی در پیوندهای دین و سیاست و جامعه ( تهران : نقد فرهنگ ؛ ۱۳۹۷) – فرزانگی و جهانداری : درنگی درباره فرهنگ ، توسعه و روابط بین الملل (تهران : نقد فرهنگ ؛۱۳۹۷) ازجمله آثار اوست که اخیراً در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات منتشر شده است. کتاب‌های اسلام و دموکراسی در ایران و عملیات روانی در جمهوری اسلامی ایران از دیگر آثار اوست. تهیه و انتشار دو شماره از فصلنامه علمی و پژوهشی چشم‌انداز رسانه ملی نیز از آخرین فعالیت‌های علمی و پژوهشی نام‌برده است. سفرهای مطالعاتی و پژوهشی به دیگر کشورهای جهان در سالهای اخیر بخشی از فعالیتهای مطالعاتی دکتر دبیری مهر است این سفرها تاکنون به کشورهای عربستان ، اذربایجان ، گرچستان ، روسیه ، هندوستان ، مکریک ، برزیل ، اوگاندا ، تانزانیا و کنیا انجام شده است . دکتر دبیری مهر در حال حاضر رئیس هیات موسس انجمن اندیشه و قلم است .