کارگاه «بنیادهای فلسفه سیاسی»

8 جلسه
همه سطوح
0 درس
0 آزمون
2 دانشجو

موسسه مطالعات جهان معاصر برگزار می کند:
کارگاه بنیادهای فلسفه سیاسی

 

مدرس:
دکتر مهدی کاظمی زمهریر

اهمیت کارگاه:
دوره آموزش بنیادهای فلسفه سیاسی، گام آغازین برای ورود به ساحت تفکر فلسفی در حوزه سیاست است. در این دوره علاوه بر بحث درباره چیستی فلسفه سیاسی، مباحث اساسی که در حوزه فلسفه سیاسی موضوع نظرورزی فیلسوفان سیاسی می‌باشد، مورد واکاوی و تحلیل قرار خواهد گرفت. این دوره مقدمه اساسی برای ورود به شناخت اندیشه فیلسوفان سیاسی در دوران‌های مختلف می باشد.

هدف کارگاه:
با توجه به آنکه مهمترین هدف کارگاه، آشنایی با پرسش‌ها و مفاهیم اساسی سازنده فلسفه سیاسی است، این دوره مناسب همه کسانی است که علاقمند به درک عمیق تر مفاهیم سیاسی با رویکردی فلسفی هستند. دانشجویان علوم سیاسی و علوم اجتماعی با شرکت در این دوره فرصت خواهند یافت درک عمیق تری از مفاهیمی پیدا کنند که بطور مستقيم يا غير مستقیم درک علمای سیاست و علوم اجتماعی از اجتماع شکل داده است.

درباره استاد:
دکتر مهدی کاظمی زمهریر دارای مدرک دکتری علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی و عضو سابق دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه مفید است. ایشان ازسال 1386، در دانشگاه مفید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سه حوزه اندیشه سیاسی، روش شناسی و روش تحقیق، و جامعه شناسی مشغول به تدریس بوده‌ و دارای سابقه تدریس در دانشگاه علامه طباطبایی نیز می‌باشد.
دکتر کاظمی زمهریر در کنار دوره‌های آموزشی رسمی، کارگاه‌هایی را نیز بطور مستقل و یا با همکاری دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار کرده‌اند. مدرنیته ایرانی و سنت روشنفکری در ایران در کانون پژوهش‌های ایشان قرار دارند؛ توجه به طور پدیدارشدن افکار جدید، تحلیل اندیشه روشنفکران و نواندیشان معاصر، و سرشت دولت در ایران مضمون اصلی مقالات علمی – پژوهشی و یاداشت‌هایی هستند که تاکنون در مجلات، وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

سرفصل های کارگاه:
چیستی سیاست و فلسفه سیاسی؛
ایده اجتماع سیاسی طبیعت انسان و وابستگی متقابل؛
دولت ملت و ملی گرایی؛
اقتدار سیاسی، مشروعیت و رضایت؛ حکومت و حکومت مشروطه حاکمیت و نمایندگی؛
اتباع، شهروندان و بیگانگان؛
اطاعت از قانون نافرمانی مدنی و انقلاب؛

نحوه برگزاری:
کارگاه در 4 روز (8 جلسه 2 ساعته) به صورت حضوری (در محل موسسه) و مجازی (در اسکای روم) برگزار می‌شود.
به شرکت‌کنندگان در کارگاه، گواهی به زبان‌های فارسی و انگلیسی اعطا می‌شود.