دپارتمان آینده‌پژوهی راهبردی

آینده پژوهی مجموعه تلاش ‌هایی است که با استفاده از تجزیه و تحلیل منابع، الگو‌ها و عوامل تغییر و یا ثبات، به تجسم آینده‌های بالقوه و برنامه‌ریزی برای آن ها می‌پردازد. آینده پژوهی منعکس می‌کند که چگونه از تغییرات (یا تغییر نکردن) «امروز»، واقعیت «فردا» تولد می‌شود. با توجه به آنکه آینده‏ پژوهی علم و هنر طراحی آینده و شکل بخشیدن به قدرت‏ های سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … است، موسسه مطالعات جهان معاصر تلاش دارد دیدگاهی جامع و کاربردی به این روش علمی برای تبیین بهتر آینده داشته باشد.

از همه اساتید، پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان جهت مشارکت در مطالعات مربوط به آینده پژوهی راهبردی به عنوان یک مسئله و دغدغه ملی دعوت به عمل می آید. علاقه مندان می توانند آمادگی خود برای مشارکت در این پروژه ملی را از طریق ارسال پیام به شماره زیر اعلام نمایند:

۰۹۹۳۵۹۰۹۵۰۳

توسعه روزافزون تولید و مصرف در جوامع متعدد، حمل و نقل کالا و مسافر میان کشورها در اقصی نقاط جهان را اجتناب ناپذیر کرده و همه ساله مقدار قابل ملاحظه ای از انواع کالاهای ساخته شده و مواد اولیه میان کشورهای دور و نزدیک جابجا می گردد. این امر باعث حرکت جهان به سمت ایجاد و توسعه انواع خطوط مواصلاتی و طراحی کریدورها شده است. به رغم آنکه ایران از دیرباز به عنوان پل اتصال شرق و غرب و همچنین شمال و جنوب شناخته شده، اما متاسفانه تاکنون توجه جدی به احداث کریدورها در این کشور نشده است. با توجه به خلاء موجود، موسسه مطالعات جهان معاصر اقدام به ایجاد دپارتمان مطالعات کریدورها و دیپلماسی راه کرده است.